Věda a perpeťáci

Obzvláště o mužích je známo že jsou občas hračičkové, kteří se s nadšením hrabou ve svých autech, motorkách, nebo jiných technických zařízeních, s rukama od oleje a špíny a s nadšeným výrazem ve tváři. Ti, kteří jsou v tom opravdu dobří se často stávají vědci, techniky a vynálezci užitečných inovací. Pak je tu ale jiný druh objevitelů, těch, u kterých nadšení beznadějně převážilo nad talentem a změnilo se v zarytou mánii. Přesvědčeni o své genialitě tím pevněji čím častěji je jejich okolí usvědčí z omylu a jejich plány nevyjdou.
Malý vědec
Pravý génius se přece pozná podle toho, že mu nikdo nerozumí. Když tito jedinci objeví Teorii relativity, nebo Kvantovou mechaniku, je o zábavu postaráno, oba obory totiž velice podněcují fantazii a o obou byla napsána řada popularizačních publikací, některé i pro děti. Titopraví géniové pak brzy dojdou k závěru, že obě teorie chápou lépe, než ti hloupí vědci a neváhají je bez zábran vylepšovat.
hlava Robota
Svého času bylo mezi nimi velice oblíbené Perpetuum mobile, které už v mnohých hlavách funguje řadu let, v poslední době jsou to zase kosmologické teorie, Velký třesk, Teorie všeho. Mají tu výhodu, že jsou i pro líné, není třeba nic konstruovat, navíc dnes ve věku sociálních sítí je možné je neomezeně propagovat, kombinovat s ezoterikou (což ještě zvýší jejich přitažlivost) a navíc je často nelze snadno vyvrátit jednoduchými argumenty, neboť se týkají složitých teorií, kde i to nejjednodušší tvrzení musí být podepřeno značným matematickým aparátem. Suma sumárum laik tomu nerozumí a odborník nemá ani čas, ani sílu vyvracet každý nesmysl, který nějaký pseudovědec s průmyslovkou propaguje na FB. Následuje krátký výňatek z FB.
Dron v parku
v Kvantová fyzika je snaha o popis chování mikrosvěta. Vychází z pozorování a praxe fyziky částic.
Takže člověk, který nebádá nad pohybem částic tyto zkušenosti z pozorování nemá a nad postuláty kvantové fyziky kroutí často hlavou.
Je však pozoruhodné, že pokud pravidelně meditujete, tak se vám Kvantová fyzika náramně líbí.
Velice perfektně totiž glosuje to, co vy vnímáte ve svém vlastním vnitřním světě.
Tento příklad je případnou ilustrací textu, který takovýto génius zveřejní na FB. Věřím že řadě eso-nadšenců se bude náramně líbit.