Home-office jako hudba přítomnosti

Některou z forem práce na dálku praktikuje celosvětově dle aktuálních výzkumů celých 18 % zaměstnanců. 52 % zaměstnanců pracuje dálkově z pohodlí svého domova v průměru jeden den v týdnu. A celých 68 % pracuje z domu jednou měsíčně. Tento trend má i nadále stoupající tendenci.
Práce na dálku přináší pozitiva pro zaměstnavatele i pro zaměstnance. Odborné studie hovoří o prokázaném nárůstu efektivity pracovníků při home-office o 4,4 %. Zvýšená produktivita byla navíc doprovázena také zvýšenou kvalitou odvedené práce.slečna s notebookem na koleni.jpg
Práce z domu samozřejmě není pro všechny a týká se pouze některých oborů. Těžko budete z pohodlí domova montovat těžké stroje. Nebo prodávat za pultem. U činností spojených s administrativou se však stává nutnost sedět v kanceláři pomalu zbytečným přežitkem.
Díky dostupnosti moderních technologií může spousta lidí pracovat v podstatě odkudkoliv. Internetové připojení najdete téměř v každé kavárně. Mít jej doma je už skoro samozřejmostí. Přes chytrý telefon můžete pořádat s kolegy živé videokonference. Spojíte se odkudkoliv s kýmkoliv. Ušetříte čas i finance, které byste museli vynaložit na cestu do práce. Nebo na pracovní schůzku. Práce z domu, v přeneseném významu odkudkoliv, se tak pomalu stává standardem.notebook a kafe se srdíčkem.jpg
Benefity práce z domu
Pro zaměstnavatele může být významným benefitem úspora peněz za pronájem kanceláří. Dále již zmíněná vyšší efektivita zaměstnance.
Pro zaměstnance jsou výhody práce z domu ještě širší. Pokud to charakter práce dovoluje, může si zaměstnanec nastavit pružnou pracovní dobu. To ocení zejména rodiče, kteří mohou své pracovní aktivity lépe sladit s rodičovskými povinnostmi.
Na co si dát pozor
I práce z domu má svá úskalí. Dejte si pozor, abyste potom nespali ve své kanceláři. Nebo nepracovali ve své ložnici. Jak je libo. Oddělujte čas strávený prací a čas soukromý. Chce to trochu cviku a mít nad sebou pevnou ruku. Ale při troše snahy určitě zvládnete oddělit čas pro práci a soukromí.