V malém bydlení nemusí být těsno!

Aby bylo malé bydlení hezké a útulné, musíme si dobře rozmyslet, jak tam všechny potřebné věci i obyvatele správně uložit. Všechny věci pořádně probereme a roztřídíme. Těch, co již dosloužily, se zbavíme. Nechceme přece zbytečně riskovat, že místo útulného domova vytvoříme v minibytečku

nehezké skladiště, kde se nedá ani volně nadechnout. V malém bydlení hodně pomůže například vhodný nábytek, jako vestavěné skříně, skříně na míru nebo patrové postele. Ale také třeba pomocníci jako světlo a barvy! Tak do toho!

stavební plány

Hodně nábytku na míru!

Do nábytku na míru se v malém bydlení určitě vyplatí investovat! Takový nám umožňuje nejlépe využít každý vzácný volný centimetr prostoru. Nevznikají pak různé nevyužité mezery mezi kusy nábytku, tzv. „hluchá místa“. Z ostatního nábytku vybíráme multifunkční kousky (např. rozkládací sedačky s úložným prostorem), nábytek na nožkách (např. pohovky, křesla a skříňky do obývacího pokoje), nábytek určený k zavěšení na stěny (např. skříňky do obývacího pokoje, chodby či koupelny), nábytek z tenkých kovových konstrukcí (stoly a židle do kuchyně). Dále jsou dobrou volbou patrové či vyvýšené postele v dětských pokojích a ložnicích, vysoké vestavěné skříně v obytné části bytu i na pokojích a na chodbách nebo různé policové systémy. Raději se vyhneme použití robustních kusů nábytku s velkou čalouněnou plochou.

pexels-photo-4246034

Hodně světla a světlých barev!

Dostatek světla minibyt rozzáří i opticky „nafoukne“! Pustíme ho dovnitř co nejvíce. Kde se přirozeného nedostává, pomůže šikovně umístěné umělé osvětlení. V obchodech je v tomto směru v dnešní době opravdu pestrá nabídka. Ve všech prostorách malého bytu můžeme využít třeba moderní a úsporné LED osvětlení. Na výběr je mnoho variant. Například LED panely na strop i stěny, „bodovky“ samostatné i v lištách nebo pásky, které krásně podsvítí nábytek v pokojích i kuchyni. Co se týká barev, volíme nejlépe světlé. Platí to pro výmalbu, ale i nábytek či podlahy. Nemusíme zůstávat jen u bílé klasiky a vzdávat se barevnosti. Používáme ovšem světlé barevné odstíny. Pak vypadá v malém prostoru dobře i moderní šedá. Odborníci radí, abychom se zde rozhodně vyvarovali experimentů s přílišnou pestrostí a křiklavými ostrými kontrasty!