Co to je prostatitida?

Prostatitida je zánětlivé onemocnění prostaty, které se vyskytuje u mužů v jakémkoliv věku, a má akutní nebo chronickou formu. Akutní prostatitida je zánětlivé onemocnění, nejčastěji způsobené bakteriemi. Výskyt je zaznamenáván především u mladších mužů, kolem 20 – 30 let. Příznaky přichází většinou znenadání, a jsou hodně nepříjemné. Charakteristická pro toto onemocnění je bolest v podbřišku a v oblasti pánve. Bolesti jsou horší, pokud dochází k vyprazdňování. Tyto bolesti mohou přerůst až k obtížím s močením, nemocný se třeba nemůže vůbec vymočit, nebo jen velmi obtížně. Může se objevit i krev v moči nebo ve spermatu. Další příznaky, které onemocnění doprovází, jsou zvýšená teplota až horečka, nevolnost, pocity na zvracení a pocit celkové slabosti.

teplota

Onemocnění se zjišťuje pomocí odběrů krve, odběru moči a případnému vyšetření prostaty. Léčba je poměrně účinná, ovšem v akutních stavech je většinou potřeba hospitalizace, při které jsou pacientům podávány antibiotika. Pokud je onemocnění méně vážné, stačí léčba dma s antibiotiky a léky proti bolesti. Prostatitida má i svou chronickou formu, která se může s pacienty vléct dlouhé měsíce, nebo klidně i roky.

muž

Pokud je způsobena bakteriemi, jde i tato forma léčit poměrně dobře antibiotiky. Pokud je příčina neznámá, léčba je mnohem složitější a zaměřuje se především na léčbu symptomů, aby mohl pacient žít kvalitní život, do kterého mu nebude nemoc a její příznaky nijak zvlášť omezovat. Mezi příznaky se řadí hlavně bolestivé močení s pocitem pálení, bolest která doprovází ejakulaci a celková bolest v dolní části břicha a zad. Nejedná se tedy o nic příjemného. Pokud máte některý z příznaků, který jsme zde zmínili, určitě neváhejte, a vydejte se k lékaři. Včasné podchycení nemoci je více než důležité pro vaše brzké uzdravení a rychlou léčbu.