Co dělat, když se vám nedaří šetřit peníze

Našetřit si na auto nebo byt z vlastního platu vám přijde jako nereálné. Možná jste přesvědčeni o tom, že ostatní kvůli tomu kradou a podvádí. Případně jste si jisti, že si nikdo takový luxus nemůže bez leasingu nebo hypotéky dovolit. Přesto existují lidé, kterým se z vlastního malého platu podaří všechny tyto věci pokrýt. Někteří lidé dokáží i s malým platem udělat velkou parádu.

finanční plán

Žít a bát se, kdy vám dojdou peníze, není hezké a nikdo takový život nechce. Nedej bože když se potom objeví nějaké nepředpokládané výdaje, například doplatek na elektřinu. Člověk se cítí zahnán do kouta, často si nechá vnutit další úvěr a po přežití dalšího měsíce zjišťuje, že se situace ještě zhoršila. Je to začarovaný kruh, ze kterého je těžké se dostat.

Proto je lepší do takové situace nikdy ani nedojít. Možná jste nikdy neslyšeli o finanční gramotnosti, možná jsou důvody, proč se vám nedaří šetřit peníze, úplně jiné. Důležité je začít řešit problém hned, jakmile zjistíte, že vám na účtu moc nezbývá.

V té chvíli si musíte sednout a zjistit, co je špatně. Kde rychle sehnat peníze? Pro začátek můžete zkusit prodat něco, co nevyužíváte. Ať je to oblečení, skříň, šperky, které nenosíte, nebo třeba staré auto na náhradní díly. Moc peněz to pravděpodobně nevynese, ale na přežití kritického období by to stačit mělo. Můžete si také najít víkendovou brigádu. U některých dostanete peníze po každém odpracovaném dni.

Proč vám peníze došly? Důvod byste měli poznat ve své platební historii. Menší plat, nepředpokládaný větší výdaj nebo utrácení za nesmysly? Se vším se dá něco dělat. V krajním případě si můžete půjčit od někoho blízkého.
matematické výpočty

Jak se do takové situace už nedostat? To je otázka plánování. Pokud vám peníze došly tento měsíc, je pravděpodobné, že po další výplatě se to bude opakovat. Proto je nutné zjistit, kde se dá ušetřit. Nechodit do restaurací, jezdit místo autem do práce na kole a tak dále. Možností, jak a na čem ušetřit, je plný internet.