Velký bratr se chce dívat, dovolíte mu to?

Pokud jste si někdy dali tu práci a zjistili si, co vlastně stojí v obchodních podmínkách, se kterými souhlasíte při registraci na Facebook, Instagram a podobné sociální sítě, tak zjistíte, že se nejedná zrovna o krátký seznam okolností, při kterých je daná společnost zmocněna s nakládáním s údaji, které od vás získá výměnou za komfort a pohodlí sociálních sítí. Seznam, který by vydal na několik A4 vás ihned informuje o tom, co všechno se s vašimi údaji může stát. Lidem je to samozřejmě více či méně jedno, hlavně že je to zadarmo. Zas tak jednoduché to však není, už jen kvůli tomu, že někdo danou sociální síť provozovat musí a nikdo to zadarmo také dělat nebude.
facebook a osobní data

Kolik stojí člověk na internetu

V internetovém prostředí není člověk jako jednotlivec ničím víc než jen shluk jedniček a nul, údajů a informací, kterými lze identifikovat jednotlivce od celku. Ať už jsou to záliby, oblíbené filmy či knihy, přátelé nebo aplikace, každý jednotlivec může být specifikován takovými to informacemi – a právě tyto informace, co kdo má rád a koho „sleduje“, jsou cenným artiklem na poli internetu. Kolují zvěsti, že člověk má cenu okolo 1000 dolarů – skutečná cena je mnohem menší, asi jeden dolar na osobu, a to musí být teda opravdu bohatý profil, aby se takové údaje mohly vůbec za dolar prodat.
publikum konference

Zuckerberg před kongresem

Kromě spousty internetových vtípků o trochu robotickém chování Marka Zuckerberga a jeho možném nabíjení při výslechu (pro více memes stačí zadat do vyhledávače) tato promenáda přinesla také hned několik zajímavých faktů.

1) Kongresmani tak trochu neví, jak vlastně takové sociální sítě fungují nebo co se vlastně děje
2) Zuckerberg si myslel, že masové kupčení s údaji nikomu nevadí
3) Posléze se za chování omluvil a jako pětiletý slíbil, že už to nikdy neudělá
4) Akcie Facebooku klesly o pár čísel
5) Žádný dlouhodobý vliv to na směřování mít nebude
soudce s kladivem
Jedno je jisté – údaje jsou stále cennější artikl a byť se národní legislativa snaží kupčení nějak zabránit, hloupost lidí, kteří dobrovolně cenné údaje pouští do světa, nezabrání ani nejlepší zákon.