Samet látka králů.

Šijete ráda na stroji? Spíchnet kde jaký model, halenky, sukně, zástěry, ale kromě oděvů i bytové doplňky a někdy i hračky, které obzvlášť ráda šijete na charitativní akce? A zrovna, kdy potřebujete došít kamarádce vzdušné záclony do bytu k vám přijde dcerka, zasloužilá ochotnice v jejich školním divadelním spolku. Je to spolek všech středních škol a druhého stupně škol základních v krajském městě, pro všechny děti, které baví herectví, chtějí se učit něčemu novému a možná mají na základě působení ve školním spolku i ambice dostat se na další studia.

„Maminko, maminečko, já potřebuju do týdne ušít sametový kostým pro baronku.“

„Pro jakou Barunku? Já žádnou neznám. Proč bych měla šít šaty Barunce?“

„Ale mami? Jaké Barunce? Pro mě šaty! Budu hrát baronku! Kostým! Prostě potřebuju dobové šaty, a jestli mám obstát, musí být ze sametu, aby byly opravdu věrohodné.“ „ Dobře, nech mě tedy došít záclony, pro tetu Jarku a popovídáme si o tom.“ Záclony byly skoro hotové, jen poslední entl a mohly jste vstoupit do dialogu.

šaty

Z povídání vyplynulo, že škola s dětmi nacvičila divadelní hru, nejlepší, kteří si seženou kostým, si zahrají na malé scéně divadla v okresním městě. Od vás se nyní očekává, že ušijete dobové šaty.

Z výběru pro školy hodně adeptů odpadlo, ale představení nebylo odročeno. Byli vybráni jen ti nejlepší. A mezi nimi i vaše dcera. Takže se prostě musíte pustit do sametových šatů, jak to role vaší dcery žádá. Divadlo má pochopitelně svoji kostymérnu, ale nepočítá, že by se rolí zhostily děti, takže jim nemůže nabídnout patřičné velikosti.

samet

Sice se opotíte představou co vás čeká, ale pokud jste zvyklá šít, nebude to žádný oříšek. Stránky, kde výhodně nakoupíte samet, jsou přeci jasné, takže za večer, dva, máte hotovo. Dcera bude mít radost, šaty opravdu bují pod rukama a práce jde od ruky.