Jak se dá jíst a žít bez lepku? Co čím nahradit a jak se naučit jíst bezlepkově?

Nemůžete lepek nebo jste se ho rozhodli ze svého jídelníčku vyřadit záměrně? Jak se bez lepku dá žít a co vlastně můžete jíst? Je to snadné. 

Jak se dá jíst a žít bez lepku? Co čím nahradit a jak se naučit jíst bezlepkově? 

Bezlepková dieta je celkem populární a kupodivu ji dodržují i lidé, co normálně jíst lepek mohou. Pokud chcete zhubnout, není od věci vysadit lepek, ono to totiž skutečně pomáhá, navíc lepek obsahují zejména výrobky, které štíhlé linii příliš neprospívají. Říká se, že bez lepku je to těžké, že naučit se tak jíst není jednoduché, že se to prodraží. Ale ve skutečnosti to taková hrůza opravdu být nemusí. Všechno se dá zvládnout, stačí se jen naučit, co jíst můžete a co ne. Navíc dnes se vyrábějí bezlepkové varianty snad všech oblíbených pokrmů. 

bezlepkové

O čem je bezlepková dieta 

Zjednodušeně řečeno, je nutné se při bezlepkové dietě vyhýbat všemu, co lepek obsahuje. To je prosté, že? Jenže když si to člověk pak uvědomí, on se lepek nachází opravdu v mnohých potravinách a co více, v hodně oblíbených a často konzumovaných potravinách. Z počátku to tak jistě úplně jednoduché není, ale člověk si vskutku zvykne na všechno. Ti, kteří mají na lepek alergii a jejich tělo ho nesnáší dobře, se musí prostě bez lepku naučit žít. Jenže bezlepková dieta je leckdy oblíbená i u těch, kteří jej mohou, ale zkrátka nechtějí. Tato dieta je totiž opravdu zdravá a pomůže vám tělo pročistit a samozřejmě můžete i zhubnout. 

mouka na pečení

Co čím nahradit? 

Začněme moukou. Klasická mouka samozřejmě v sobě lepek má, ale taková kukuřičná nebo třeba pohanková ne. Jsou to tedy skvělé alternativy. Vhodné jsou ale i ovesné vločky, některé druhy celozrnných těstovin, rýže nebo luštěniny. Tyto náhražky běžných pšeničných výrobků je třeba se naučit jíst a kupovat. Všechny druhy těstovin, ale třeba i kuskusu se vyrábí právě i z kukuřičné a popřípadě i pohankové mouky, takže není problém jíst dále oblíbená jídla, jen trošku v jiné podobě. 

A co více, v obchodech dnes běžně nalezneme bezlepkové varianty i klasických dobrot, jako jsou sušenky, krekry, chipsy nebo oplatky. Stačí se koukat řádně na obaly. Život bez lepku tak opravdu nemusí být o tak tvrdém odříkání, jak se na první pohled zdá. 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup