Co vše je potřeba pro prodej společnosti

Faktem je, že podnikání rozhodně není pro každého. A i člověka, který založil úspěšnou firmu, může přestat bavit. Případně může mít pocit, že si již vydělal dostatečnou částku, a už nebude mít zájem se starat o všechny záležitosti, které jsou s řízením firmy spojeny.

V takovém případě má dvě možnosti. Těmi jsou zrušení a prodej společnosti. Obě mají své výhody a nevýhody, a obě mají svá rizika. Jakou vybereme, záleží také na tom, v jakém stavu se naše firma nachází, a jak je úspěšná.

peníze za prodej firmy

Není však třeba říkat, že prodej bývá obvykle výhodnější. Je to koneckonců příležitost, jak získat ještě další peníze. Avšak v naprosté většině případů to není tak jednoduché. V první řadě zde máme samozřejmě nezbytné právní formality, dané zákonem, které je potřeba dodržet. A je potřeba říci, že ty také něco stojí.

Dále je zde fakt, že se nemusí hned objevit zájemce. Samozřejmě, pokud se jedná o známou a vyhlášenou firmu, pak je pochopitelně lidí, kteří by měli zájem ji odkoupit, více. Avšak pokud jde o menší podnik, o kterém se příliš neví, pak se zájemci příliš netrhnou.

Záleží samozřejmě také na tom, jak vysoko nastavíme cenu. Ta by měla být tak vysoká, aby pokryla veškeré náklady spojené s prodejem, a ideálně by nám ještě něco mělo zbýt. Otázkou však je, zda se najde někdo, kdo bude ochoten takovou částku zaplatit, zvláště když půjde o méně známý podnik.

podpis smlouvy o prodeji firmy

Můžeme se ptát, zda je v takovém případě lepší prodat se ztrátou než vůbec. Zde je potřeba vzít v úvahu to, že část nezbytných poplatků jsme v této fázi již uhradili. Pokud bychom tedy neprodali, ztráta by byla ještě větší.

Je tedy jasné, že to není nic jednoduchého, a že než k tomuto kroku přistoupíme, je dobré si vše dobře promyslet a mít plán pro všechny možné varianty, které mohou nastat. Tak můžeme minimalizovat ztrátu, případně maximalizovat zisk. A to za to rozhodně stojí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup