Záhadní Čerokézové: Odkud pochází a jací byli?

Čerokézové, kmen severoamerických indiánů irokézské linie, tvořili jeden z největších politicky integrovaných kmenů během kolonizace Ameriky.

Jméno Cherokee je odvozeno od slova „creek“, což znamená „lidé různých řečí“. Tento kmen původních obyvatel severní Ameriky se vyskytoval v oblasti Apalačských hor, v částech Georgie, východního Tennessee a v západních částech Jižní a Severní Karolíny.

záhadný kmen čerokézů

Kdo ale byli?

1. Skuteční lidé
Kmen Cherokee je skupina irokvicky mluvících lidí, kteří se označují pod názvem „Aniyvwiya“, což znamená „Skuteční lidé“.  

2. Čerokézské vesnice
Příbytky tohoto kmene byly umístěny do blízkosti řek a čítaly zhruba 30 až 60 domů. Ty byly vyráběny z říční třtiny a větví omítnutých bahnem, které tvořili střechu. S příchodem evropských osadníků se Cherokee stěhovali do srubů a dřevěných domů.

3. Stejná dělba moci
I přesto, že muži měli na starosti lov, boj a politická rozhodnutí, ženy mohly být vlastníky půdy. Veškerá dělba majetku tak šlo přes ženskou linii stejně jako společenské postavení.

4. Vzhled
Muži kmene Cherokee nosili původně jednoduché kalhoty vyrobené z jelení kůže a holili si téměř celou hlavu. Oproti nim ženy nosily sukně a šaty z jelení kůže, ale vlasy si nechávaly dlouhé. 

5. Tradiční umění 
Kmen Cherokee se věnoval pletení košíků, keramice a vyřezávání dýmek. Poté, co byli vytlačeni ze svých domovů do Oklahomy, věnovali se výrobě korálků a textilii jako jsou koberce nebo přikrývky.

6. Hudba
Hudba hraje v každé kultuře velkou roli. A stejně hluboký význam měla i pro kmen Cherokee. Ti hudbu využívali k náboženským a léčebným obřadů, vyprávění příběhů, děkování Zemi.
Instrumenty se často sestávaly z bubnů, chrastítek a fléten.

7. Tanec
Stejně jako hudba, i tanec měl obrovský význam. Často se tančilo ve velmi propracovaných kostýmech s dalšími doplňky jako třeba křídla a masky.
Příkladem toho může být Medvědí, Bobří nebo Orlí tanec. Pro Cherokee je ale nejdůležitější Stomp Dance, který se provádí ve slavnostním prostředí.

odkud pochází kmen cherokee

8. Náboženství
Víra Cherokee spočívá v tom, že se vesmír skládá ze tří navzájem propojených světů: Horní svět, Střední svět a Spodní svět. 
Střední svět je místo, kde sídlí všechny živé bytosti a duchové.
Horní svět je místo, kde žijí duchové předků a zvířata.
Spodní svět je místo, které je domovem špatných duchů.
Cherokee věřili, že je jejich úkolem být správci životního prostředí, aby udržovali rovnováhu a harmonii Země. A proto nikdy přírodu neničili, aby nenarušili harmonii Země.

9. Lov
Při lovu velké zvěře používali luky a šípy vyrobené z bílých ořechů a akátů a hroty šípů byly vyrobeny s pazourkovým hrotem. Pro menší zvěř jim pak sloužili foukačky.

10. Příchod Evropanů
S příchodem Evropanů se tak změnila i zemědělská strategie. Cherokee tak začaly pěstovat jablka, batáty, hrách, ale i broskve nebo vodní meloun.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup